VYHLEDAT

KRÁSNÁ LÍPA

krásná,lípa je krásná...

...NEJENOM O LÍPĚ




A zase ten dům (vpravo)
Ten dům určitě znám, hlavně těch spodních sedm oken :-)
V Krásné Lípě na náměstí roste lípa; (zvláštní...) :-)
Původně...
...nyní
Na domě vlevo je pěticípá hvězda :-o

...po reportáži České televize
V Krásné Lípě jsou dvě nádraží, heč...(teda, to druhé není nádraží, ale zastávka. Jenomže vlak tu stejně zastaví!)

To není pohádka, to je pravda!

Pro tento kraj typické





Už víte, proč je tu ráj rekreantů, chatařů a chalupářů?

VIDEO: okolí Krásné Lípy - sledujte v čase 00.12.46

temney
Odkaz na pořad v iVysílání České televize Toulavá kamera: čas 00.12.46 okolí Krásné Lípy

Kyjovské údolí Českého Švýcarska je pro někoho tím nejzajímavějším, co tahle lokalita může nabídnout. Je to nádherný kus přírody, čistá řeka obklopená pískovcovými sloupy, vysoké smrky, divoce rostoucí mechy a spousta sytě zelené uklidňující barvy.
V Českém Švýcarsku se nabízí pohádkové skalní útvary, lesy, údolí řek. Navštívit můžete i nejníže položenou obci na našem území - Hřensko, které se stalo pomyslnou vstupní branou do Českého Švýcarska. A co teprve Pravčická brána.
 Samotný Kyjov se nachází na východním cípu národního parku České Švýcarsko. Z Prahy je zřejmě nejjednodušší cesta po silnici číslo 9 (směr Mělník, Česká Lípa). V obci Studánka se odbočuje doleva na Krásnou Lípu, odkud už je to do Kyjova co by kamenem dohodil, asi pět kilometrů.
V Krásné Lípě je také nádraží Českých drah (mají tam dokonce dvě, což by do takového malého města řekl málokdo). V Kyjově se může autem parkovat přímo u vchodu do Kyjovského údolí. Tím se táhne turistická asfaltová (později šotolinová) silnice, která je jako stvořená pro cyklistiku, ale ani pěší turista – fotograf – by neměl pohrdnout.
Podél Křinice se dá dojít až do Zadní Doubice. Pokud máte čas, vyplatí se celým údolím projít nebo si ho projet na kole a vytipovat si zajímavá místa. A když budete šikovně odbočovat i z hlavních cest, pak možná narazíte na překrásné skalní útvary, kterými jsou například: Klenotnice nebo Kyjovský hrádek.
České Švýcarsko o. p. s.
Křinické nám. 1161/10
407 46 Krásná Lípa
www.ceskesvycarsko.cz
tel.: 412 383 000ops@ceskesvycarsko.cz
BONUS NAVÍC OD REDAKTORŮ TOULAVÉ KAMERY...V reportáži jsme zmínili, že Kyjovským údolím vede část pravděpodobně nejstarší stezky na našem území – Köglerovy. Její autor Rudolf Kögler stezku vymyslel a poprvé označil už v roce 1941. I když byla podstatně kratší než dnes, zastávek s informačními tabulemi měla víc. A pan Kögler je obětavě před každou zimou posbíral a uklidil a na jaře zase nainstaloval. Tehdy samozřejmě v jazyce německém. I když po druhé světové válce nabízel, že by tabule připravil i v češtině, zájmu se nedočkal.
Až v tom již zmíněném roce 2006 stezka znovu ožila, byť v poněkud jiné podobě. Jednu z devětatřiceti zastávek na dvacet tři kilometrů dlouhé stezce najdete na zahradě domku, kde kdysi pan Kögler žil. A je opravdu unikátní. Rudolf Kögler byl nejspíš opravdu hodně nadšený geolog. Na své zahradě v domku číslo 30 v obci Zahrady totiž vytvořil plastickou mapu okolní krajiny. Už v roce 1931. Nejen, že se si na ní můžete prohlédnout profil krajiny, ale seznámíte se i s horninami, které ji tvoří.
Pan Kögler totiž důsledně dbal na to, aby jednotlivé vyvýšeniny i rokle na mapě vytvořil z autentických místních hornin. Mapu o velikosti 50 čtverečních metrů dokonce už před druhou světovou válkou zpřístupnil turistům. A určitě by ho potěšilo, že se těší zájmu návštěvníků Českého Švýcarska dodnes. A navíc byla v roce 1983 vyhlášena technickou památkou. Prohlédnout si ji můžete každý týden od neděle do čtvrtka od druhé poloviny května do září.
Text: Světlana Tvrdíková

Čechie-Böhmerland



Tahle skončila až v USA

Klikněte na link. Otevřete galerii obrázků Čechie.
Převzato z : Vikýř - půlměsíčník z Krasné Lípy. Autor článku : Jan Němec
2). Motto : "Uzavřená společnost, která má svého ocelového boha"
Těmito slovy charakterizoval majitele motorových kol zn. Čechie-Böhmerland Jan Němec, jeden z organizátorů víkendového setkání v Krásné Lípě.
Dílnu na motocykly Čechie (německy Böhmerland) založil v roce 1925 v Krásné Lípě mechanik Albin Hugo Leibisch (1888 Rumburk - 1965 Passau). Dílna se nacházela v dolní části zahrady vily Hielle. Tato vila později sloužila jako domov důchodců, nyní se s ní počítá jako s budoucím sídlem Národního parku České Švýcarsko.
Z počátku své motocykly vyráběl na zakázku. Třímístný stroj o obsahu 600 ccm suploval malý rodinný vůz, který byl tehdy pro valnou většinu lidí finančně nedostupný. Zájem o "motorové kolo" byl mimořádný. Liebisch na konci 20. let nestačil krýt poptávku, a tak v roce 1931 zakoupil bývalou továrnu na zemědělské stroje v Kunraticích u Šluknova, kde začal své motocykly sériově montovat. Do roku 1939, kdy se Čechie přestala vyrábět, vzniklo kolem 3000 kusů různých typů tohoto kuriózního dopravního prostředku. V roce 1927 Liebisch sezval do Krásné Lípy vlastníky Čechií - Böhmerlandů. Šestnáct hrdých majitelů pak na krásnolipském náměstí demonstrovalo spolehlivost a praktičnost svých strojů. Samotný sraz byl pro Liebischův podnik velkou reklamou a fotografie s názvem "Blažená kolona majitelů motocyklů Čechie", kterou nechal Liebisch na srazu zhotovit, se objevila na firemních propagačních materiálech.


Čechie byla určena hlavně malým rodinám, kterým třímístný stroj plně vyhovoval. Na chuť jí přišli i sportovní jezdci. Ve své době byla ceněna pro spolehlivost, ale i posmívána pro neobvyklou konstrukci motoru a hliníkových litých kol. Ta přitom byla spolu s koly firmy Porsche vůbec první na světě. Cenově byla Čechie srovnatelná s ostatními motocykly, ale lišila se mnohem přijatelnějšími cenami za servis. Na montáži motocyklů se podílelo 10 lidí. Ovšem jednotlivé součástky nechal Liebisch vyrábět v mnoha továrničkách celého Šluknovského výběžku. Na výrobě motocyklů se tak podílelo na tři sta lidí. Produkce Liebischova podniku byla určena převážně pro severočeské trhy. Pro české zákazníky nesla jméno Čechie, pro německé Böhmerland. Pouze jeden z mála soudobých časopisů hovořil o "českém klenotu mezi motorkami". Obecně byl stroj spíše opomíjen. Mezi svými současníky zaujala Čechie už svým designem. Narozdíl od obecně převažující černé barvy zářila červeno-žlutou nebo zeleno-žlutou (šedou) kombinací.
Od roku 1925 do začátku 2. světové války přišel Albin Hugo Liebisch s pěti základními typy motocyklu Čechie:
dlouhý cestovní
krátký
super dlouhý čtyřmístný model se dvěma převodovkami, který byl určen vojákům
v roce 1935 to byl dvoutakt o obsahu 350 ccm3
po roce 1938 vyvinul dvoutakt s obsahem 700 ccm3, údajně s ním měl jezdit po Fukově
V garáži u vily svého mecenáše Hilleho a posléze v Kunraticích u Šluknova Liebisch během 14 let vyrobil na 1 200 kusů svérázných motorek (původně se předpokládalo 3 000 ks). Dochovalo se jich kolem 75, v České republice jich je 50 a v dobrém technickém stavu 38.
Do Krásné Lípy se sjeli z České republiky, Slovenska, SRN, Norska i USA. Mnozí stroj získali poté, co ve své době neměli na drahý moderní dopravní prostředek. Nyní je, podle organizátorů, cena dobře zrekonstruované Čechie cca 1 milion korun a pokud by ji vůbec byli schopni prodat, měli by na luxusní zahraniční automobil.
Osudy těchto strojů byly různé, např. pracovník Dopravního muzea v Bratislavě pan Szabó svou Čechii musel nejprve vykopat. Dvacet let ležela v zemi na zahradě nedaleko Bratislavy. Od roku 1973 až do dnešních dní ji rekonstruuje. Zatím je jedním z exponátů muzea a jezdit si s ní netroufá.
Prakticky svůj motocykl stále používá účastník, který do Krásné Lípy dojel po vlastní ose z největší dálky. Den před srazem si udělal "pěkný celodenní výlet" z Českých Budějovic. Vyzdvihl přitom jeho příznivou spotřebu, na 100 kilometrů spotřebuje 4 litry benzínu. Ten současný se prý se starým motorem, který od roku 1961 nepotřeboval opravit, docela dobře snáší.

JéGROVKY

Gustav Adolf Jäger se narodil 1851 v  Leopoldce u  Velkého Šenova. Tento významný textilní průmyslník šluknovska se proslavil výrobou teplého spodního prádla, které dodával mimo jiné i  rakouské armádě. Spodky byly lidově přejmenovány na  jégrovky. V češtině se paradoxně říká jégrovky spodnímu prádlu z bavlny,kterou úplně jiný pán, také Jäger, na výrobu spodního prádla odmítal.Tento název pochází od pletárny Gustav Jäger, kterou založil Jägerův sudetský jmenovec, tedy náš Gustav Adolf Jäger (1851–1927) v Krásném Buku u Krásné Lípy roku 1877, tedy 2 roky před tím, než se ve Stuttgartu začalo vyrábět Normalkleidung podle würtemberského Gustava Jägera. Paradox ? Dva Jägerové a oba vyrábí spodky! 

Palmeho vila
Informace o vile





Krásná Lípa čp. 40, Krásná Lípa
Stavebník: Josef Franz Palme
Architekt: Hans Richter
Sloh: funkcionalismus
1930 - 1930
Jde patrně o největší funkcionalistickou vilu v České republice. Pestrá prostorová skladba jednotlivých částí domu vyvedená v pěti výškových úrovních dává stavbě, i přes její monumentálnost, překvapivou vzdušnost. Pětipodlažní Palmeho vila skrývá desítky pokojů. Roztříštění hmoty objektu do čtyř hranolových bloků si vyžádalo stavbu hned několika schodišť. Často se v jednom podlaží nachází i několik úrovní podlah. Na rozdíl od vnější uspořádanosti stavby je vnitřní dispozice až chaotická. Hlavní vchod ústí do domu na úrovni suterénu. Do obytných prostor vede honosné mramorové schodiště. Centrální prostor tvoří obývací hala. Má obří rozměry. Plochou zabírá celý jeden blok domu. Výškou sahá přes dvě podlaží. Při boční stěně haly stojí dvouramenné dřevěné schodiště s nápaditým „mřížovým“ zábradlím. V patře nad halou se nachází pokoje s pásovými okny prořezávající dvě na sebe kolmé stěny. Unikátní součást areálu představují terasy. Obklopují vilu ze tří stran a ve třech výškových úrovních. Hlavní terasa navazuje na vilu ve výškové úrovni centrální haly. Plochu rozdělují subtilní železobetonové rámy na terasu a atrium. Součástí terasy je i vyhlídka v podobě vysutého balkonu. Nejvyšší terasa leží nad atriem a plynule přechází do lesíka nad vilou. Textilní magnát Josef Franz Palme byl jedním z nejschopnějších podnikatelů na severu Čech. Proslul otevřeností k zavádění technických novinek do výroby. Bylo mu přes šedesát let, když mu zaimponoval funkcionalismus. Pro architekta Hanse Richtera (1882–1971) představoval ideálního klienta. Ve stavbě se vedle funkcionalismu odráží také vlivy expresionismu, symbolizované hlavovým převýšením a silně vysutou římsou. Vila se po dostavbě setkala s odsudkem většiny obyvatel Krásné Lípy. Přezdívali jí opičí pavilon. V současnosti dům užívá ústav pro mentálně postižené obyvatele hlavního města Prahy. Objekt se musel přizpůsobit specifickým potřebám. V mezích možností přistupuje ústav ke stavebním úpravám citlivě. Nejzásadnější zásahem byla dvoupatrová nástavba jednoho z bloků. Stavebník použil architektonické prostředky, které ladí s původní stavbou, nástavba přesto hmotu domu znatelně zatížila.


Doplněno + odkaz: http://www.hrady.cz/?OID=9847    Ivan Grisa, dle Tomáš Pavlíček (ed.) a kol.: Slavné vily Ústeckého kraje, FOIBOS Praha, 2009, 19.3. 2011

Vila a továrna J. F. Palmeho v Krásné Lípě
V dolní části Krásné Lípy, v úzkém údolí Křinice, stojí proti sobě významné budovy moderní architektury, jejichž vznik inicioval zdejší textilní podnikatel Josef Franz Palme. Jedná se o bývalou textilní továrnu a doslova obří bývalou podnikatelovu vilu.


Josef Franz Palme si bez ohledu na svůj věk udržel kontakt nejen s technickými novinkami, které zaváděl ve svých podnicích, ale i s vývojem moderní architektury. Svědčí o tom mohutná budova jeho někdejší továrny ve stylu art-deco, ale především dvě díla drážďanského architekta Hanse Richtera (1882–1971), která pro Palmeho postavil ve stylu funkcionalismu. Prvním byla tovární hala, která spolu s pražským Veletržním palácem představuje jeden z nejčasnějších případů použití pásových oken v tehdejším Československu, druhou se stala zřejmě největší vila postavená ve zmíněném slohu na území tohoto státu.
Palme neváhal touto obří stavbou nahradit vilu, která na stejném místě stála od roku 1912, tedy pouhých 18 let. Její spodní část je jako suterén zakomponována do nového objektu. Ten zaujme kromě své velikosti i pročleněním do čtyř hranolových bloků se složitou strukturou různě vysokých podlaží, několika schodišť a centrální haly.
Funkcionalistická architektura, která byla v podstatě oficiálním slohem nového státu, nacházela v jeho tehdy německy mluvících oblastech jen minimální odezvu. O to je pozoruhodnější její výrazná recepce v nevelkém průmyslovém městě u samotných česko-německých hranic. Palme především svou vilou pobouřil místní obyvatelstvo, které ji nazývalo pavilonem opic.
Rodina stavebníka musela Krásnou Lípu opustit roku 1945 spolu s většinou svých zaměstnanců. Objekty bývalé textilky slouží dodnes průmyslové výrobě, ve vile sídlí ústav pro mentálně postižené hlavního města Prahy.


Galerie obrázků
Vila od jihu<br> © Ivan Grisa 03/2011
Vila od jihu
© Ivan Grisa 03/2011
Funkcionalistická tovární hala od východu<br> © Ivan Grisa 03/2011
Funkcionalistická tovární hala od východu
© Ivan Grisa 03/2011
Starší tovární budova ve stylu art-deco od jihu<br> © Ivan Grisa 03/2011
Starší tovární budova ve stylu art-deco od jihu
© Ivan Grisa 03/2011






Žádné komentáře:

Okomentovat

MIMO JINÉ...

BABA JAGA